Flexitariánství

Flexitariánství

Už jste slyšeli o Flexitariánství? Vegetariánství a veganství, které v posledních letech zažívaly obrovský „Boom,“ už pomalu ustupuje do postraní. Jelikož zájem o zeleninu narůstá, konzumace masa klesá a to ve prospěch toho kvalitnějšího, nastupuje na scénu flexitariánství.

Flexitariáni, neboli částeční konzumenti masa nejdou cestou extrémů, uvědomují si totiž negativní dopad v důsledku zvyšující se konzumace masa na životní prostředí i zdraví člověka. Maso bude totiž v budoucnu považované za luxus. Flexitariáni se proto rozhodli snížit konzumaci masa a ve chvíli, kdy si ho dopřejí, volí však vysokou kvalitu a původ, který maximálně respektuje jak život daného zvířete, tak planetu. Můžeme tedy říct, že Flexitariáni jsou vlastně flexibilními vegetariány.

S flexitarínstvím je spojena také lokálnost, nebo dokonce hyperlokálnost což je další gastronomický trend roku 2017. Restaurace s vlastnoručně vypěstovanými plodiny, nejlépe přímo ve vlastních prostorách je nový trend, který vyjadřuje sdělení –  „Čím blíž našim talířům je jídlo vypěstováno, tím je také čerstvější, zdravější, chutnější a kvalitnější.“  Z lokálnosti vzniká základní atribut dobrého menu. Nekomplikované recepty postavené na menším množství vysoce kvalitních surovin, to je to co nám přece chutná :-).

A protože se nám začíná oteplovat, mám pro Vás recept na lehké cuketové karbenátky. Budete potřebovat:

  • Cuketu
  • 2ks vejce
  • 2 lžíce Pecorino Romano nebo jiného tvrdého sýra
  • 2 lžíce strouhanky
  • 3 lžíce hladké mouky
  • Olej na smažení

Jakou přílohu ke karbenátkům bych Vám doporučila grilovanou zeleninu, přelitou bylinkovým dipem z bílého jogurtu.