Umami! Věděli jste, že vedle sladké, slané, kyselé a hořké existuje ještě jedna – pátá chuť?

Umami! Věděli jste, že vedle sladké, slané, kyselé a hořké existuje ještě jedna – pátá chuť?

Alespoň podle Japonců, kteří ji vymezili od stávající čtveřice. Nazvali ji umami, což v českém překladu vyjadřuje něco zvláštně lahodného. Člověk rozlišuje svým jazykem čtyři základní chuti. Často se uvádí, že například sladkou chuť vnímáme jen špičkou jazyka, slanou chuť jeho přední částí, hořkou chuť jeho zadní částí a kyselou chuť po stranách jazyka. Pravdou je, že všechny chutě vnímáme celou plochou jazyka, ale některé jeho části mohou být na určité typy chutí citlivější.

Chuťové pohárky obsahují nervová vlákna, která předávají chutě přijímané potravy do mozku, čímž si dané chutě uvědomujeme. Umami je vedle čtyř základních chutí považováno za chuť pátou.

Japonští vědci hovoří o výrazné chuti bílkovin, zjistili, že pokrmy bohaté na chuť umami nás zasytí rychleji a na delší dobu. A ti, kdo umami vyhledávají, se méně přejídají.

Mezi potraviny bohaté na chuť umami patří například rajčata, parmezán, sušená šunka, hovězí, sójová a ústřicová omáčka, mořské řasy, víno, vývary, atd. Všude tam, kde jsou bílkoviny a glutamát sodný. Glutamát sám o sobě je ve velkém množství škodlivý, ale v malém množství ho tělo potřebuje. Vyvolává totiž pocit nasycení 😉 . Avšak pozor, člověk by měl přijímat jen ten glutamát, který se v potravinách vyskytuje přirozeně, nikoli jako umělé dochucovadlo.

Pojďme si nyní představit několik pokrmů bohatých na umami.

Dashi – Jedná se o speciální japonský vývar. Připravuje se většinou z hnědých mořských řas čepelatek známých také pod jmény kombu anebo kelp. K řasám se obvykle přidávají tenké plátky, sušeného masa z tuňáka. Polévku si nejlépe vychutnáte japonskými hůlkami. A tak tedy něco málo z japonské etikety:

  • hůlkami se neťuká o stůl, nádobí ani jednou hůlkou o druhou
  • sousto je třeba vybrat ještě před ponořením hůlek do nádoby, jídlo se hůlkami nepřehrabuje ani nemíchá
  • sousta se odebírají shora, sousto, kterého jste se hůlkami dotkli, také naberte
  • jídelní hůlky se neolizují
  • je nevychované ukazovat hůlkami kolem sebe
  • hůlky se nepoužívají k přitahování nádob
  • držení hůlek v pěsti je chápáno jako výhružné gesto

ad304fc6a01383e5b48fa642d79a754a

jj

Dalším skvělým receptem, který pochází z Asie, konkrétně z Indonésie je lahodný Tempeh Kering.

Na tempeh Kering potřebujete:

400 g tempeh

5 červených chilipeppers

5 šalotka

3 stroužky česneku

3 – 4 lžíce hnědého (palmového) cukru

1 lžíce soli

½  lžičky krevetové pasty

1 lžíce Kikkoman sojovou omáčku

1 lžíce Tamarind

c2368c84611616633de61bd9b3095973

Postupujeme následovně:

Tempeh nakrájíme na tenké plátky. Tyto plátky smažíme do zlatova zhruba 4 minuty, měly by být opravdu křupavé a zlaté jako chipsy.

Ostatní ingredience vložíme do mixéru a vytvoříme tzv. Bumbu. Bumbu je směs koření, něco jako naše marináda.

Tuto směs dáme do rozehřáté pánve. Když se cukr začne rozpouštět, přidáváme do směsi osmažené plátky tempeh. Směs mícháme, dokud se chutě nepropojí a tempeh se nezačne zbarvovat do karamelově bronzové barvy. Směs servírujeme za tepla nebo za studena s rýží.

Indonésané, na rozdíl od Japonců nejsou ve stolování vůbec striktní. Mají jen jedno pravidlo, jí se pouze pravou rukou, protože levá je považována za špinavou anebo používají lžíci.

UmamiBurger

Pro ty kdo má chuť na pořádný kus masa, tady máme domácí hamburgery. Tyto hamburgery obsahuji snad všechny zástupce umami.

Na 4 porce hamburgerů umami potřebujete:
500 g mletého hovězího masa na jemno posekané šalotky
3 lžíce sojové omáčky Kikkoman 
1 žloutek
20 g parmezánu
pepř, 6 cherry rajčátek, rozpůlených
20 ml olivového oleje
1 lžíce balsamicového octa
1 lžička cukru
60g sýru cheddar, strouhaného
4 housky na burger
2 nakládané okurky

Dále postupujeme:
Mleté maso smícháme s pepřem, šalotku, Kikkoman sojovou omáčku, žloutky a parmezán. Z připravené směsi připravíme 4 burgery a necháme odstát v lednici.

Předehřejeme troubu na 150°. Připravené půlky rajčat lehce pokapeme olivovým olejem, balsamicem, sojovou omáčkou Kikkoman a restujeme.

Na rozpáleném oleji opečeme burgery, z každé strany 5-6 min. Burger posypeme nastrouhaný parmezán a necháme roztát. Poté již jen dáme burger do připravené housky, přidáme restovaná rajčata a nakládané okurky.

A jak na hamburger? Hamburger uchopte oběma rukama, stiskněte všechny vrstvy k sobě, aby chutě náležitě prolnuly a nechte je několik sekund, aby mohly pracovat na seznámení se.

A mně nezbývá než Vám popřát dobrou chuť 🙂