ŤUK ŤUK, KDO TAM? VÁNOCE

ŤUK ŤUK, KDO TAM? VÁNOCE

Ano, kalendář nám ukazuje, že nám na dveře klepou Vánoce, čas lásky, radosti a dobrého jídla, trávený s rodinou, přáteli a nejbližšími.  A my se budeme držet právě toho dobrého jídla. Myslím, že teď mluvím za nás za všechny, když řeknu, že při jakékoli návštěvě se od nás hostitelů očekává nějaké pohoštění, i když slyšíme otřepané fráze: „ Nic nechystej, prosím tě.“ A taky, že jednohubka s česnekovou pomazánkou na rohlíku, s kompotovou mandarinkou propíchnutá párátkem není žádný HIT. Neříkám, že párátka nejsou dobří pomocníci, ale párátka jak ze závodní jídelny určitě ne.

Pojďme dát nudným jednohubkám SBOHEM a ukažme si rychlé, chutné a efektní občerstvení na váš hostitelský stůl.

V moderní gastronomii, už velmi málo uslyšíte výraz jako jednohubky. Častěji slýcháme kanapky, finger food, sandwich, bagel, či například tartaletky. Malé vysvětlivky k některým pojmům myslím ničemu neuškodí 🙂 .

Kanapky nebo chuťovky – jsou velmi praktickým studeným občerstvení ve formě jednoho sousta.

Finger food- pod anglickým výrazem „finger food“ (fingers food) se skrývají pokrmy, k jejichž konzumaci není potřeba žádných příborů a pomůcek, při konzumaci se berou mezi prsty a velikostí odpovídají jednomu či dvěma soustům. Né vždy, ale mohou být servírované na speciálním nádobí, které jsme v domácnosti schopni nahradit.

Bagel – je chlebový produkt z pšeničného těsta. Bývá tradičně ručně tvarován do podoby prstence, který se vejde do dlaně, je to takový slaný „donut.“ Když přistane na stůl v mini provedení, umí vystřihnout velkou parádu.

Tartaletky – jsou druh občerstvení, který má samé plus. Vypadá dokonale a chutná ještě lépe. Můžete je naplnit v podstatě čímkoliv a předpéct i několik dní dopředu.

Musíte si říct, že takový sandwich, určitě není vhodný na stůl, a určitě nesplňuje konvence, které říkají vzít do ruky a sníst na jedno maximálně dvě sousta.  Avšak nenechte se zmýlit, takový mini sandwich splňuje dokonale naprosto všechno.

Všechny tyto super TIPY na váš stůl, vám zaberou stejný čas, jako „česneková s rohlíkem.“ A je naprosto na vás jestli zvolíte slanou nebo sladkou formu těchto zázraků.

Je zbytečné vám sem psát recepty, kterých je plný internet a kuchařky, ale určitě není na škodu pár inspirativních fotek.

knaapky-1

U kanapek je na vás jaký zvolíte druh pečiva a surovin

finger

Finger food, jak jsem zmiňovala, štamprdlátka máme doma každý a lžičku také

mini-bagels

Bagel v celé své MINI kráse

15044758_10207744776484186_1589460722_o

Sladké a slané tartaletky vám ve fantazii meze nekladou

porovnani

Dovolte mi na závěr malý, nejapný žertík 🙂