Superpotraviny – fénomén zdravé stravy a fitness

Superpotraviny – fénomén zdravé stravy a fitness

Superpotravina. Co to vlastně je? Jedná se o potraviny, které jsou určitým způsobem velmi výjimečné. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů, antioxidantů, vlákniny a byly známy svou účinností a léčivým charakterem již před tisíci lety. Jejich konzumace povzbudí váš imunitní systém a dodá vám abnormální množství nutričních hodnot, kterých máme často nedostatek.

Mezi superpotraviny můžeme zařadit i většinu ořechů, semínek a luštěnin. Na čím dál větší oblibě však získávají mnohem více exotičtější a neobvyklé superpotraviny.

Quinoa

Quinoa je jihoamerická plodina podobná obilninám, která má vysoký obsah bílkovin. Využívají se především její zralá semena, ze kterých se mele mouka na pečení chleba a sušenek vhodné i pro bezlepkovou dietu. Semena se mohou využít i k vaření kaší, zahušťování pokrmů či k výrobě cereálií.

Chia semínka

Semínka šalvěje hispánské známá pod názvem chia semínka pochází z Jižní a Střední Ameriky a často se o nich mluví jako o přírodním povzbuzovači energie. Chi semínka jsou rychle stravitelná, mají nízký glykemický index, vysoký obsah bílkovin a omega 3 mastných kyselin a jejich hydrofilní vlastnosti zajišťují rovnoměrnou hydrataci. Své místo mají v ovesné kaši, pudinku či koktejlech a smoothies.

Goji

Goji jsou plody kustovnice čínské pocházející především z úrodné půdy Himalájí – mají výborné antioxidační účinky, podporují imunitu, vyrovnávají pH v krvi a jsou největším zdrojem beta-karotenu. Kustovnici můžete přidat do pokrmů, salátů či jen tak k zobání.

Ze superpotravin můžete vyzkoušet třeba i mladý ječmen, kokosový olej, včelí produkty, aloe vera, chlorellu nebo kakaové produkty. Zařadíte je do menu i Vy?